Staff List

 

Staff List 2016/2017

Headmaster                                                                          

Mr Jem Peck BSc Geography, PGCE Science

 

Deputy Head                          

Mrs Susanna Gillett BEd (Hons) Mathematics           

 

Head of Upper School

Mr Giles Puckle BSc (Hons) Sports Science with QTS

 

Head of Lower School

Miss Rebecca Noon M.A. (Hons) Geography, PGCE

 

Head of Professional Development                                      

Mr Andrew Taylor BEd (Hons) Theatre Studies (Cantab); MA Playwriting Studies

 

Director of Studies                                 

Miss Toni Riemer BEd 

 

Designated Persons for Safeguarding                                

Mrs Susanna Gillett - Designated Senior Person

Mr Giles Puckle - Deputy Designated Senior Person

 

Upper School Class Teachers and responsibilities 

6K Mr Andrew Taylor BEd (Hons) Theatre Studies (Cantab); MA Playwriting Studies

6G Miss Paula Smith BEd (Hons) - Head of Mathematics                                  

5K Miss Laura Wright BA (Hons) Primary Education with QTS – Head of PSHCE

5G Miss Toni Riemer -  BEd                                    

4K Mr Richard Dilks - BSc (Hons) Applied MArine Sports Science / PGCE

4G Miss Morwenna Davies - Head of Science - BEd 

3K Miss Charlotte Cole - Head of RE-BA (Hons) Childhood, Culture and Education/PGCE

3G Miss Catherine Bailey - BA (Hons) Primary Education

  

Lower School Class Teachers and responsibilities

2K Miss Briar Barclay - BA (Hons) English / PGCE

2G Mrs Justine Parry -  BA (Hons) with QTS - Head of History

1K Miss Katie Freier - BEd

1G Miss Emma Dimond BSc Geography, PGCE - Head of Geography

RK Miss Raechelle Donovan - Graduate Diploma in Primary Education

RG Miss Jessica Fuller -  Diploma in Primary Education - Early Years leader

 

 

Other Teaching Staff and responsibilities

Mr Oliver Harrington BEd - Head of PE and Games

Mr Joseph Estorninho - BEd -  Head of Music

Mrs Emma Elden-Ford BA Fine Art; PGCE - Head of Art                                  

Miss Nicole Ivory BA (Hons); PGCE - Art Teacher                                                        

Madame Susie Thorpe-Woods BA (Hons) French and Italian - Head of French          

Madame Verena Mulloy – Diplôme de Traduction French, German and English - (Geneva) with QTS - French Teacher                                                                  

Mr Daniel Towle - Level 3 Diploma in Children and Young People – Digital Coach     

Mrs Sue Baker BA Social Sciences; PGCE - Part time Class Teacher                                                  

Mrs Eve Frolish - SENCO

Mrs Caroline Donaldson - SEN Teacher

Mr Mark Reed - SEN Teacher

Mr Christian Ward – Level 1 FA Football Coach; ASA Level 1 Swimming Coach; LTA Level 1 Tennis Coach - Sports Assistant                                                               

Miss Dawn Hardwick BMus (Hons); PGDip; MMUS (RCM) - Pianist in Residence      

 

Support Staff

Mrs Lucy Valvassori Level 3 Diploma in Children and Young People – Year 2 Teaching Assistant

Mrs Isia Acus - Diploma in interior Design; NVQ Level 3 Diploma in Children and Young People – Year 2 Teaching Assistant

Mr Oliver Cudbill - Year 1 Teaching Assitant

Miss Elizabeth Wilson - Year 1 teaching Assistant

Lizzie Watkins - Reception teaching Assistant

Haani Thanvi - Reception Teaching Assistant

Mr Stephen Cirpini - Sports Teaching Assistant

 

 

Peripatetic Staff                                          

Miss Dawn Hardwick – Piano

Mr James Cheetham – Piano

Mrs Alison Hoskin – Piano

Mr Ed Moss – Guitar

Mr Jeremy Holroyd – Drums

Miss Ellie Moran – Voice

Mr Adam Slater – Clarinet

Mr Andrew Nash – Trumpet

Miss Charlotte Ashton – Flute

Miss Sarah Chapman – Violin

Miss Jade Matthews – LAMDA

 

Administration

Miss Michelle Curtis – School Secretary

Miss Michelle Wadsley – Admissions Secretary

Mrs Catherine O Malley – Part Time School secretary - Nursing Dip

 

Kitchen Staff

Mrs Sharon Andrews – Catering Manager

Mr Armand N'Gessan - Chef

Mrs Lorna Hearn – Kitchen Assistant

Mrs Linda Brown - Kitchen Assistant

Mrs Theresa Fitzgerald - Kitchen Assistant

Mrs Vida Karamcukiene - Kitchen Assistant

 

Aftercare

Mrs Lorna Hearn

Mrs Sarah Crutcher

 

Business Management


Mrs Gill Young  – Bursar

Mr Andrew Ritchie - Domestic Bursar

Mrs Louise Doughty - Finance Assistant

 

 

School Keepers

Mr Sanderson Rocha

Mr Darren LeBeau

 

Cleaners

Miss Hanna Snarska

Miss Weronika Sleczka

Mrs Marta Kosior

KGPS